افسردگی زایمان و پس از زایمان در زنان

افسردگی زایمان و پس از زایمان

نکات کلیدی

نشانه های افسردگی زایمان یا پس از زایمان در زنان، شامل تغییرات هیجانی منفی است که در حین بارداری یا بعد از آن به مدت بیش از دو هفته به طول می انجامد.
اگر فکر می کنید افسردگی زایمان یا پس از زایمان دارید، با یک مشاور شروع به صحبت کنید.
متخصص سلامتتان می تواند به شما در پیدا کردن درمان مناسب برای افسردگی زایمان یا پس از زایمان کمک کند.
حمایت خانواده و دوستان می تواند به شما در مدیریت نشانگان افسردگی کمک کند.

افسردگی زایمان یا پس از زایمان چیست؟

افسردگی زایمان یا پس از زایمان، یک تغییر هیجانی جدی است و معمولا فراتر از آن چیزی است که فرد انتظار دارد در طول بارداری و تنها کمی بعد از زایمان تجربه کند. برای مثال اگر شما باردار هستید طبیعی است که با تغییراتی که در جسم و فعالیت هایتان اتفاق می افتد، بیش از پیش حساس و احساساتی شوید یا چند روز پس از تولد بچه غمگین شوید. با این حال این نوع از تغییرات هیجانی زیاد طول نمی کشند و به عنوان افسردگی پس از زایمان به حساب نمی آیند.

افسردگی زایمان و پس از زایمان، هر دو تغییرات هیجانی منفی هستند که بیش از دو هفته به طول می انجامند و مانع از این می شوند که آنچه در زندگیتان می خواهید یا احتیاج دارید را انجام دهید.

افسردگی زایمان یا پس از زایمان نشانگان یکسانی دارند و به یک طریق درمان می شوند. تنها تفاوت بین این دو زمان وقوعشان است. افسردگی زایمان، افسردگی ای است که در طول بارداری اتفاق می افتد. افسردگی پس از زایمان، افسردگی است که بعد از زایمان اتفاق می افتد.

ستاره اگر نشانه های افسردگی را دارید،شما نیازمند دریافت کمک حرفه ای و حمایت خانوادگی هستید. وقتی شما علایم و نشانه های افسردگی زایمان و پس از زایمان را بشناسید، می توانید هر چه زودتر کمک بگیرید.

نشانگان افسردگی زایمان و پس از زایمان

تجریه افسردگی زایمان و پس از زایمان می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. اگر شما خلقی پایین یا تحریک پذیر دارید یا علاقه تان را به چیزهایی که معمولا از آن لذت می بردید، از دست داده اید، این چیزی است که باید آن را جدی بگیرید.
اگر شما هر یک از تغییراتی را که در زیر آمده را برای مدت بیش از دو هفته تجربه کرده اید، مهم است که به دنبال کمک تخصصی باشید. همچنین چنانچه در گذشته تجربه بیمار ی روانی داشته اید، مهم است بگذارید متخصص سلامتتان از آن اطلاعاع یابد. بیماری های روانی گذشته می تواند در دوران بارداری برگردند.

تغییرات هیجانی

شما ممکن است:
در بیشتر زمان ها خلق پایینی داشته باشید
اغلب اشک تان دم مشکتان است و ناراحت  شوید
اعتماد به نفس نداشته باشید
احساس خشم و بدعنقی کنید
احساس کلافگی کنید
از تنهایی یا بیرون رفتن بترسید
از تنها بودن با بچه تان بترسید

تغییرات ذهنی

شما ممکن است:
فکر کنید هر چیزی که اشتباه پیش می رود تقصیر شما است یا فکر کنید بی ارزش و بازنده اید
فکر کنید وضع بچه تان به لحاظ مالی در کنار شخصی دیگر بهتر خواهد بود
فکر کنید که “نمی توانم این کار را کنم یا از پسش برآیم.”
نتوانید به وضوح و با تمرکز فکر کنید و تصمیمگیری کنید
فکر کنید که بچه تان دوستتان ندارد
درباره آسیب زدن به خودتان یا بچه تان فکر کنید

تغییرات رفتاری و اجتماعی

شما ممکن است:
علاقه تان را به فعالیت هایی که معمولا از آن لذت می بردید، از دست بدهید
حرکت کردن برایتان سخت باشد
با هر وظیفه ای مثل آشپزی یا خرید چالش داشته باشید
از خانواده و دوستان نزدیک کناره بگیرید
آن طور که مناسب است از خود مراقبت نکنید

تغییرات جسمانی

شما ممکن است:
مشکلات خواب داشته باشید- مثلا نتوانید بخوابید یا بیش از معمول بخوابید
تغییراتی در اشتها داشته باشید- مثلا نخورید یا بیش از حد بخورید
سطوح پایین انرژی

تعداد کمی از زنان هستند که در چند هفته اول بعد از تولد نوزاد، مشکلات روانی بعد از زایمان را تجربه می کنند. اگر نگرانید که رفتار یا فکر کردن تان متفاوت از روال سابق شده است، در اسرع زمان با پزشکتان صحبت کنید.

 

ستاره افرادی که افسردگی زایمان یا پس از زایمان دارند معمولا دچار اضطراب زایمان یا پس از زایمان نیز می شوند. نشانه های آن می تواند افزایش ضربان قلب، نگرانی و بی قراری مداوم باشد.

 

کمک گرفتن برای افسردگی زایمان و پس از زایمان

اگر فکر می کنید افسردگی زایمان و پس از زایمان دارید، دریافت کمک حرفه ایِ اولیه مهم است.

افراد بسیاری هستند که می توانید از آن ها کمک بگیرید:
پزشک عمومی تان
متخصص زنان یا مامایتان
• مرکز سلامت انجمن محلی تان
• خدمات سلامت روان محلی

گرفتن حمایت مناسب به شما در مدیریت نشانگان و زودتر خوب شدن کمک خواهد کرد.برخی زنان فکر می کنند که کمک خواستن به معنای جدا شدن از نوزادشان خواهد بود. اما خدمات سلامت روان برای این هستند که به شما کمک کنند با کودکتان پیوند برقرار کنید و آن والدی شوید که می خواستید.

درمان افسردگی زایمان و پس از زایمان

در صورت تجربه نشانگان افسردگی زایمان و پس از زایمان، گزینه های درمانی بسیار زیادی وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند. پزشک شما با شما درباره یک برنامه درمانی صحبت خواهد کرد که با شرایط شخصی شما، سن و همچنین نوع و شدت افسردگی تان جور است.

در این جا چند گزینه درمانی برای افسردگی زایمان و پس از زایمان آمده است.

درمان روانشناختی

درمان های روانشناختی برای افسردگی زایمان و پس از زایمان شامل درمان شناختی رفتاری (CBT) و درمان بین فردی (IPT) می شود. هدف این درمان ها کمک به شما در مدیریت احساس افسردگی و اضطراب است.

یک مشاور ممکن است به صورت انفرادی یا در قالب گروهی با دیگرانی که نشانگانی مشابه شما را تجربه می کنند، به شما کمک کند.

دارو درمانی

گاهی اوقات پزشکان برای افسردگی زایمان و پس از زایمان، داروی ضد افسردگی می دهند. انواع مختلفی از ضدافسردگی ها وجود دارد که برخی از آن ها را می توانید با خیال راحت در طول بارداری و شیردهی استفاده کنید.

راهکارهای عملی برای افسردگی زایمان و پس از زایمان

اگر شما افسردگی زایمان و پس از زایمان دارید، اینجا چند راهکار عملی مفید وجود دارد:

حمایت هیجانی

دریافت حمایت هیجانی از همسر، خانواده و دوستان یک راه مهم برای مقابله با افسردگی زایمان و پس از زایمان است. صحبت با فردی که می تواند احساس شما را درک کند به شما در مدیریت برخی نشانگان کمک می کند.

یک گروه والدینی، بازی گروهی یا گروه درمانی می تواند منبع دیگری برای دریافت حمایت هیجانی باشد. در این گروه ها شما می توانید ا افرادی دیگر دیدار کنید تا با هم تجربیاتتان را به اشتراک گذارید.

کمک گرفتن در منزل

همسر، خانواده و دوستان نزدیکتان می توانند به شما در خانه کمک دهند. فکر خوبیست که از اشخاص مورد اعتمادتان بخواهید تا بطور منظم پیش شما بیایند و در امور خانه و بچه داری کمکتان کنند. کمک های خانگی به شما فرصت استراحت یا انجام کارهایی آرام بخش می دهد. این مشارکت برای بهبودی شما منبع مهمی است.

احتیاجی نیست که بخاطر کمک خواستن احساس گناه کنید. بسیاری از افراد کمک کردن را دوست دارند و اگر از آن ها کار خاصی را بخواهید، خوشحال می شوند که انجام دهند.

از خودتان مراقبت کنید

بهزیستی هیجانی و سلامت جسمانی شما، مستقیما به هم ربط دارند. شما می توانید با موارد زیر از هر دوی آنها مراقبت کنید:

انجام ورزش منظم-خوب است که به هر طریقی که  می توانید در طول روز یک تکانی به خود بدهید.
خوب بخورید-غذاهای ساده ای را مثل ماست، میوه، نان سبوس دار و سبزیجات تازه دم دست داشته باشید
سعی کنید استرس تان را مدیریت کنید
سعی کنید استراحت کنید-وقتی بچه تان خواب است بخوابید، زود به تخت خواب بروید و هر زمان توانستید چرت بزنید.

 

 

 

رفرنس مطالب (برگرفته از سایت raisingchildren)

Austin M.P., Highet, N., & the Expert Working Group. (2017). Mental health care in the perinatal period: Australian clinical practice guideline. Centre of Perinatal Excellence.

Beyond Blue. (2018). Perinatal depression. Beyond Blue.

Giallo, R., Gartland, D., Woolhouse, H., & Brown, S. (2016). ‘I didn’t know it was possible to feel that tired’: Exploring the complex bidirectional associations between maternal depressive symptoms and fatigue in a prospective pregnancy cohort study. Archives of Women’s Mental Health, 19(1), 25-34.

Ogbo, F.A., Eastwood, J., Hendry, A., Jalaludin, B., Agho, K.E., Barnette, B., & Page, A. (2018). Determinants of antenatal depression and postnatal depression in Australia. BMC Psychiatry, 18(1), 49.

Paulson, J.F., Bazemore, S.D., Goodman, J.H., & Leiferman, J.A. (2016). The course and interrelationship of maternal and paternal perinatal depression. Archives of Women’s Mental Health, 19(4), 655-663.

Wilson, N., Lee, J.J., & Bei, B. (2019). Postpartum fatigue and depression: A systematic review and meta-analysis. Journal of Affective Disorders, 246, 224-233.

Wilson, N., Wynter, K., Fisher, J., & Bei, B. (2018). Related but different: Distinguishing postpartum depression and fatigue among women seeking help for unsettled infant behaviours. BMC Psychiatry, 18(1), 309.

مدیر سایت دلبندک
ارسال دیدگاه