تاخیر در موعد زایمان

تاخیر در موعد زایمان

موعد زایمان شما گذشته:چه اتفاقی می افتد؟

اگر تاخیر در موعد زایمان تان پیش آمده بهتر است بدانید، حتی در هفته چهل و یکم بارداری هنوز به احتمال زیاد حال بچه تان خوب است. این در حالی است که ممکن است شما خسته، ناراحت و فقط آماده ملاقات با کودک خود باشید.

حرکات بچه شما هنوز باید منظم و قوی باشد. اگر متوجه تغییری در حرکات فرزند خود شدید یا در کل نگران هستید، بلافاصله با پزشک یا بیمارستان خود تماس بگیرید.

هنگامی که تولد بچه شما به طور قطعی به تأخیر افتاده، ممکن است گاهی اوقات سونوگرافی نشان دهد که جفت شما به اندازه کافی اکسیژن و مواد مغذی فرزندتان را تامین نمی کند. همچنین ممکن است نگرانی های دیگری در مورد شما یا نوزاد شما وجود داشته باشد.

در این موارد، پزشک تان احتمالاً بسته به شرایط شما، القای زایمان یا سزارین را پیشنهاد کند. اگر آزمایش ها نشان داد که حال بچه و  شما خوب است، ممکن است انتخاب کنید که منتظر بمانید و ببینید آیا زایمان به طور طبیعی شروع می شود یا خیر.

پزشک شما احتمالاً آزمایش هایی منظم را برای بررسی سلامت شما و بچه توصیه می کند. این آزمایش ها ممکن است شامل سونوگرافی برای بررسی شاخص مایع آمنیوتیک و مشخصات بیوفیزیکی فرزند شما باشد.

این آزمایش ها می تواند به شما و پزشک کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا درست است که برای شروع زایمان صبر کنید یا اینکه لازم است در مورد القای زایمان فکر کنید. همچنین پزشک از شما می خواهد که در صورت مشاهده تغییر در حرکات نوزاد به او اطلاع دهید.

القای زایمان یا القا شدن

القای زایمان – یا “القاء” – زمانی است که پزشک از داروها یا ابزارها و تکنیک های خاصی برای شروع زایمان شما استفاده می کند.

القاء زایمان معمولاً در بیمارستان اتفاق می افتد.

به احتمال زیاد شما فردی را می شناسید که القاء داشته است. در استرالیا، از هر چهار زن یک نفر القا می شود.

چه هنگامی ممکن است به القای زایمان نیاز داشته باشید؟

پزشک ممکن است القاء زایمان را در موارد زیر توصیه کند:

تاخیر در موعد زایمان تان پیش آمده یعنی شما هفته چهل و یکم بارداری یا بیشتر هستید
شما به لحاظ سلامت مشکلاتی دارید؛ مانند فشار خون بالا یا پره اکلامپسی
بچه شما خوب نیست یا علائم نگران کننده دیگری وجود دارد -مثلا تغییر در ضربان قلب بچه یا عدم رشد خوب بچه
کیسه آب تان پاره شده، اما انقباض ها شروع نشده است.

تصمیم گیری در مورد القاء زایمان

هنگامی که اطلاعات درستی در مورد سلامت خود و سلامت فرزندتان داشته باشید، می توانید بهترین تصمیم را بگیرید.

اگر احساس می کنید که باید بیشتر بدانید، از این نترسید که از یکی از اعضای تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد موارد زیر سوال کنید:

چرا پزشکان و ماماها فکر می کنند شما نیاز به القای زایمان دارید؟
تاثیر القا بر شما و فرزندتان چیست – یعنی چه خطرات و مزایایی دارد؟
چه اتفاقی می افتد اگر القا صورت نگیرد و منتظر بمانید که زایمان به خودی خود شروع شود؟
 پزشکان و ماماها در طول القای بارداری چه می کنند؟ مثلا  چطور از شما و بچه تان مراقبت می کنند؟

هنگامی که همه این اطلاعات را به دست آوردید، ممکن است همچنان انتخاب کنید “صبر کنید و ببینید” آیا زایمان به طور طبیعی شروع می شود یا خیر.

اگر زایمان شما شروع شده اما خیلی آهسته پیش می رود، کادر درمان برای تسریع زایمان ممکن است به شما داروهایی بدهند یا از ابزارها و تکنیک های خاصی استفاده کنند. در این مورد همچنان از پزشکتان در مورد خطرات آن سوال کنید، تا بتوانید تصمیم بگیرید که چه چیز برای شما بهترین است.

خطر مرگ غیر منتظره نوزاد پس از هفته چهل ودوم بارداری افزایش می یابد که البته موردی نادر است.

زمانی که القا می شوید چه اتفاقی می افتد؟

اگر تصمیم گرفتید که با القای زایمان پیش بروید، پزشک یا ماما یک معاینه واژینال انجام می دهد تا ببیند آیا دهانه رحم شما برای زایمان آماده است یا خیر.

اکثر خانم ها کمی از این معاینه اذیت می شوند، اما چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد.

اگر دهانه رحم شما برای زایمان آماده نباشد، پزشک روش القایی را پیشنهاد می کند که شبیه هورمون های طبیعی باعث شروع زایمان می شود، یا روشی را توصیه می کند که باعث نرم  یا باز شدن دهانه رحم می گردد یا ممکن است بخواهد ترکیبی از هر دوی این شیوه ها را به کار گیرد.

این روشهای استقراء عبارتند از:

جاروب غشاء
پارگی مصنوعی غشاها
سوند گردنه رحم (cervical ripening balloon catheter)
پروستاگلاندین
اکسی توسین 

این مهم است که از پزشک خود در مورد همه گزینه هایی پیش روی تان بپرسید و با هم بهترین گزینه را انتخاب کنید.

خطرات احتمالی مربوط به القای زایمان:

چند خطر رایج در مورد القای زایمان وجود دارد:

از آنجایی که انقباضات اغلب دردناک تر هستند، احتمال اینکه به مسکن های بیشتری، مانند اپیدورال، نیاز پیدا کنید بالاتر است. مصرف اپیدورال هم ممکن است احتمال استفاده از فورسپس یا وکیوم را برای کمک به تولد بچه تان افزایش دهد.
این خطر برای شما وجود دارد که بعد از زایمان بیشتر از حد متوسط خون از دست دهید.
اگر القای زایمان شما به دلیلی غیر از این است که چهل و یک هفته گذشته یا اگر این اولین زایمان شماست، احتمال اینکه تحت جراحی سزارین قرار بگیرید بیشتر است.
گاهی اوقات القا در به کار انداختن بدن شما برای شروع زایمان موثر واقع نمی شود.

طبیعی است که درباره این خطرات و این که چطور قرار است زمان زایمان را بگذرانیدفکر کنید. با یکی از اعضای تیم مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا احساس راحتی کنید و تصمیم درستی برای خود و فرزندتان بگیرید.

 

 

 

رفرنس مطالب (برگرفته از raisigchildren)

Australian Government Department of Health (2019). Pregnancy care guidelines: 62 Prolonged pregnancy. Canberra: Australian Government Department of Health. 

Maternal and Newborn Clinical Network (2013). Victorian standard for induction of labour. Melbourne: Victorian Department of Health.

Maternal and Newborn Clinical Network (2017). Induction of labour. Melbourne: Victorian Department of Health. 

Royal Australian and New Zealand College of Obstetricians and Gynaecologists (2014). Intrapartum fetal surveillance: Clinical guidelines (3rd edn). Melbourne: RANZCOG. 

World Health Organisation (2011). WHO recommendations for induction of labour. 

مدیر سایت دلبندک
ارسال دیدگاه