هفته بیست و نهم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری

شما در هفته بیست و نهم بارداری

شاید شنیده باشید کاری خوبی نیست که روی پشت خود صاف دراز بکشید. دلیلش این است که رحم شما می تواند روی رگی به نام “بزرگ سیاهرگ” فشار آورد که از سمت راست کمر شما پایین می آید. از فشار رحم شما روی این رگ، جریان خون داخل رگ می تواند کاهش یابد و این می تواند باعث منگی یا درد در یک طرف بدن شما شود. دراز کشیدن به پشت در حالت بارداری می تواند همچنین خطر مرده به دنیا آمدن بچه را افزایش دهد.
ممکن است از دراز کشیدن در رختخواب احساس ناراحتی نکنید. اگر راحت نیستید، به آرامی بنشینید و به چلو بخوابید و یک بالش را زیر شکم تان قرار دهید. همچنین می توانید برای راحتی و جلوگیری از کمردرد، یک بالش بین پاها و پشت خود قرار دهید.
امن ترین حالت خوابیدن بخصوص در سه ماهه سوم، خوابیدن به پهلوست. می توانید روی هر دو پهلوی تان بخوابید. اگر در طول شب در حالت طاق باز بیدار شدید هیچ اشکالی ندارد. فقط به آرامی و با احتیاط به پهلو شوید.

واکسینه کردن

اگر تا الان در برابر سیاه سرفه یا آنفولانزا خودتان را واکسینه نکرده اید، با پزشکتان صحبت کنید.

فعال باقی بمانید.

اگرچه ممکن است احساس کنید کندتر شده اید و انرژیتان کم است، هنوز فعالیت جسمانی مهم است. این به آمادگی شما برای زایمان و بهبودی پس از آن کمک می کند. قبل از اینکه چیز جدیدی را شروع کنید یا اگر درباره نرمش کردن یا فعال بودن نگرانی دارید، با ماما یا پزشک زنانتان چک کنید.
ستاره برخی زنان شنا کردن و نرمش های آبی را خوب می دانند چون وزن را از روی پاها و ران ها برمیدارد. حرکات مناسب و استایل های شنا را با مربیتان چک کنید. همچنین ممکن است دوست داشته باشید که یوگا یا پیلاتس مخصوص بارداری را امتحان کنید.

 بچه شما در هفته 29 بارداری

از سر تا ته 26 سانتیمتر و 1 کیلو و 15 گرم است.
از الان تا هفته 38 بسیار وزن خواهد گرفت.
اعضایی دارد که تقریبا همه شان بخوبی کار می کنند.
تولید گلبول های قرمز خون را در مغز استخوان شروع کرده است.
الان بیشتر از قبل بطور مداوم در حال تمرین نفس کشیدن است- درون و بیرون با یک ریتم منظم.
رفرنس مطالب (برگرفته از raisingchildren)
Australian Government Department of Health (2019). Clinical practice guidelines: Pregnancy care. Canberra: Australian Government Department of Health.
Curtis, G.B., & Schuler, J. (2011). Your pregnancy week by week. Boston, MA: Da Capo Lifelong Books.
Gabbe, S.G., Niebyl, J.R., Galan, H.L., Jauniaux, E.R., Landon, M.B., Simpson, J.L., & Driscoll, D.A. (2012). Obstetrics: Normal and problem pregnancies. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders.
Hughes, K. (2009). Pregnancy and childbirth: A Cochrane pocketbook. British Journal of Midwifery, 17(8), 542-542. doi: 10.12968/bjom.2009.17.8.43652.
Sports Medicine Australia (2016). Position statement: Exercise in pregnancy and the postpartum period. Melbourne: Sports Medicine Australia.
مدیر سایت دلبندک
ارسال دیدگاه