هفته بیست و هشتم بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری

شما در هفته بیست و هشتم بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری، شروع سه ماهه سوم است.
برخی زنان از این لحظه به بعد اگر بتوانند می خواهند یا احتیاج دارند که همه چیز را آسان تر بگیرند.
از هفته های 28 تا 36، ملاقات های پیش از زایمان شما احتمالا دو هفته یک بار می شود.

کار

 احتمالا کم کم به این فکر می کنید که کی کارتان را ترک کنید. خیلی از زنان هفته های 34 تا 36 را ایده آل می دانند اگر چه برخی ممکن است زودتر یا دیرتر این کار را انجام دهند.

مشکلات بارداری در زمینه سلامتی

مسایل رایج در سه ماهه سوم:
تورم دست ها و پاها- تا جایی که احساس می کنید آب بخورید، تا جایی که می توانید پاهایتان را بالا بگیرید و هر انگشتر و سرویس جواهری که تنگ است را درآورید.
تنگی نفس- رحم شما بیش از پیش به سمت قفسه سینه بالا کشیده می شود که این یعنی جای کمتری برای شش های شما وجود خواهد داشت.
سوزش سردل و رفلاکس
کمر درد و پا درد- سعی کنید صاف بایستید و لگن تان را به جلو خم کنید.
تراوش کردن سینه ها- چرا که سینه های شما تولید آغوز را آغاز کرده است.
ستاره اگر بطور ناگهانی هر یک از علایم مربوط به مشکلات بارداری در زمینه سلامت را که در قسمت بالا گفته شد، داشتید یا دیدید علایمتان شدید هستند و از بین نمی روند، هر چه زودتر به پزشکتان مراجعه کنید.

احساس ناراحتی یا استرس

چکاپ های بارداری فرصت هایی برای صحبت کردن راجع به نگرانی ها یا مشکلاتتان هستند. آنچه که اتفاق می افتد و آنچه شما احساس می کنید به اندازه علایم جسمانی و مشکلات سلامتی، مهم است.
اگر خیلی مضطرب و ناراحتید این می تواند روی سلامت شما و بچه تان اثر گذارد. اگر لازم است می توانید به یک متخصص بهداشت مثل یک روانشناس یا مشاور مراجعه کنید.

فراتر از نوسانات خلق

برای مردان و زنان، بارداری یک تجربه قدرتمند و تغییر دهنده است. می تواند برخی هیجانات و مسایل شدید، عمیق و غیرمنتظره را هم بزند و بالا بیاورد.
تغییرات هورمونی می تواند روی خلق و سطح انرژی شما تاثیر گذارند. ممکن است روزهای خاصی وجود داشته باشد که شما بیخیال یا حساس و تحریک پذیر باشید. این طبیعی است.
اما تغییرات هیجانی ای که بیش از دو هفته طول می کشد و سر راه زندگی روزانه شما یا همسرتان قرار می گیرد، می تواند افسردگی یا مشکل دیگری باشد.

بچه شما در هفته 28 بارداری

بچه شما در حال بزرگتر شدن است:
بچه شما از سر تا ته 25 سانتیمتر و وزنش تقریبا 1 کیلوگرم است.
الان دیگر فضای بسیار کمتری برای تکان خوردن دارد. خیلی از بچه ها در این زمان ترجیح می دهد که در پوزیشنی قرار بگیرند که سرشان بالا و باسنشان در پایین قرار داشته باشد. بسیاری از نوزادان به وقت تولد می چرخند و در موقعیت سر به سمت پایین قرار می گیرند.
سیستم ایمنی بدن بچه تان در حال شکلگیری و بالا رفتن است.
بچه تا در ورنیکس پوشیده می شود- ماده ای کرمی شکل و سفید رنگ که از پوست بچه در برابر مایع آمنیوتیک محافظت می کند.
مژه های بچه تان در حال رشد کردن است.
اگر فرزندتان پسر است، بیضه هایش به سمت پایین کیسه بیضه در حرکت است.
ستاره حرکات کودک شما باید قوی و منظم باشد. در هر مرحله در صورت مشاهده تغییر در تعداد و قدرت حرکات نوزاد، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.
رفرنس مطالب (برگرفته از raisingchildren)
Anderson, R. (2005). Stress and pregnancy. Journal of the Royal Society for the Promotion of Health, 125(5), 215. doi: 10.1177/146642400512500512.
Austin, M.-P., Highet, N., & the Expert Working Group (2011). Effective mental health care in the perinatal period: Australian clinical practice guideline. Melbourne: Centre of Perinatal Excellence. Retrieved 9 November 2020 from https://www.cope.org.au/health-professionals/health-professionals-3/review-of-new-perinatal-mental-health-guidelines/.
Australian Government Department of Health (2019). Clinical practice guidelines: Pregnancy care. Canberra: Australian Government Department of Health. Retrieved 15 October 2020 from https://www.health.gov.au/resources/pregnancy-care-guidelines.
Curtis, G.B., & Schuler, J. (2011). Your pregnancy week by week. Boston, MA: Da Capo Lifelong Books.
Gabbe, S.G., Niebyl, J.R., Galan, H.L., Jauniaux, E.R., Landon, M.B., Simpson, J.L., & Driscoll, D.A. (2012). Obstetrics: Normal and problem pregnancies. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders.
Hughes, K. (2009). Pregnancy and childbirth: A Cochrane pocketbook. British Journal of Midwifery, 17(8), 542-542. doi: 10.12968/bjom.2009.17.8.43652.
مدیر سایت دلبندک
ارسال دیدگاه