هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری

شما در هفت بیست و چهارم بارداری

در هفته بیست و چهارم بارداری شما ممکن است بتوانید با گذاشتن دست روی شکمتان حرکت کردن بچه را از بیرون احساس کنید.

همزمان با بزرگ شدن بچه، شما و سایرین می توانید حرکت کردن بچه را ببینید. تا نزدیک های انتهای بارداری شما ممکن است حتی قادر به تشخیص بخش هایی از بدنش باشید.

دیگران ممکن بدون اینکه از شما سئوال کنند درباره شکمتان اظهار نظر کنند یا حتی شکمتان را لمس کنند. اگر این کار معذبتان می کند، اشکالی ندارد به آنها بگویید که این کار را نکنند- این بدن شماست.

آزمایش قند خون برای دیابت بارداری

شما ممکن است این آزمایش را در هفته های 24 تا 28 بارداری انجام دهید. اگر در بارداری پیشین خود دیابت بارداری داشته اید یا در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستید، احتمالا به شما توصیه می شود که این آزمایش را زودتر انجام دهید. از متخصص زنان، پزشک یا مامایتان اطلاعات بیشتری بگیرید.

برنامه ریزی برای کمک گرفتن

فکر خوبیست که بعد از تولد بچه تان، برای آنکه به لحاظ پزشکی و هیجانی بهبود یابید، برنامه ریزی کنید. مثلا آیا خانواده، دوستان یا دیگر افراد می توانند برای شما یک وعده غذایی درست کنند، به شما سر بزنند یا با شما تماس بگیرند؟ اگر دیگران مایلند که به شما کمک کنند لازم نیست همه کارها را خودتان انجام دهید.

همینطور اشکالی ندارد کمک بخواهید. در واقع برخی افراد از این که دقیقا به آنچه نیاز دارید، اذعان می کنید از شما متشکرند.

بچه شما در هفته 24 بارداری

  • اندازه بچه شما از سر تا ته 21 سانتیمتر و وزنش حدود 630 گرم است.
  • هنوز لاغر بنظر می رسد زیرا فرایند چربی گیری اش هنوز شروع نشده است.
  • یک لایه از چربی در حال رشدی زیر پوستش دارد که نمی گذارد آنور پوست دیده شود
  • دوست دارد زمانی که بیدار هستید بخوابد چون حرکت های شما او را مانند گهواره بخواب می برد.
  • دوست دارد زمانی که سعی دارید بخوابید، حرکت کند. بخاطر همین است که حس می کنید بچه تان شب ها بیشتر تکان می خورد.
  • ممکن است سکسکه کند که این مانند امواج کوچکی از حرکات منظم در شکم شما احساس می شود. این کاملا طبیعی است.
ستاره برخی نوزادان اگر در این مرحله به دنیا بیایند، می توانند زنده بمانند. اما آن ها بسیار زودرس تلقی می شوند. آنها برای نفس کشیدن نیاز به کمک دارند و لازم است که زمان زیادی را در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بگذرانند.

 

 

 

رفرنس مطالب (برگرفته از raisingchildren)

Australian Government Department of Health (2019). Clinical practice guidelines: Pregnancy care. Canberra: Australian Government Department of Health.

Curtis, G.B., & Schuler, J. (2011). Your pregnancy week by week. Boston, MA: Da Capo Lifelong Books.

Gabbe, S.G., Niebyl, J.R., Galan, H.L., Jauniaux, E.R., Landon, M.B., Simpson, J.L., & Driscoll, D.A. (2012). Obstetrics: Normal and problem pregnancies. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders.

Hughes, K. (2009). Pregnancy and childbirth: A Cochrane pocketbook. British Journal of Midwifery17(8), 542-542. doi: 10.12968/bjom.2009.17.8.43652.

Murdoch Children’s Research Institute (MCRI) (2016). Your choice – Prenatal screening tests in pregnancy. Melbourne: MCRI.

مدیر سایت دلبندک
ارسال دیدگاه