هفته سی و هشتم بارداری

هفته سی و هشتم بارداری

شما در هفته سی و هشتم بارداری

سینه شما ممکن است آغوز ترشح کند. ممکن است انقباضات برکستون هیکس بیشتری را تجربه کنید. اگرچه این انقباضات در لحظه می توانند ناراحت کننده باشند اما در واقع به آماده سازی رحم و دهانه رحم شما برای زایمان کمک می کنند.
طول جفت حدودا 17 تا 18 سانتیمتر است و می تواند تا 1 کیلوگرم وزن داشته باشد. جفت تقریبا در هر ساعت 12 لیتر خون را تهیه می کند. اگر زایمان شما طبیعی باشد، جفت شما 5 تا 30 دقیقه بعد از بچه تان بیرون می آید. توصیه می شود که بعد از تولد نوزاد برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد، تزریق اکسی توسین داشته باشید.

سونوگرافی اضافه

اگر همه چیز به درستی پیش برود، احتمالا بعد از هفته های  20 به هیچ سونوگرافی دیگه ای احتیاج نداشته باشید.
اما پزشک شما ممکن است در مواردی اسکن های اضافه تری را برای شما در نظر بگیرد:

اگر دوقلو یا چند قلو داشته باشید.
اگر شرایط پزشکی مثل دیابت بارداری یا فشار خون بارداری داشته باشید.
اگر درباره رشد بچه نگرانی هایی وجود داشته باشد.
یا اگر در بارداری های قبلی مشکلاتی داشته اید.

بچه شما در هفته سی و هشتم بارداری

بچه ای که در این هفته به دنیا بیاید، دیگر زودرس نامیده نمی شود:
از سر تا ته حدودا 35 سانتیمتر است و به طور میانگین 3 کیلو و 200 گرم وزن دارد.
بیشترِ لانوگو (پوششی خوبی از مو روی بدن بچه) از بین رفته است. اما بچه شما هنوز مقدار کمی ورنیکس دارد (مایع کرمی شکل و سفید که از پوست بدن بچه در برابر مایع آمنیوتیک محافظت می کند).
روده کودک شما پر از مکونیوم یا مامیزه است که در اولین مدفوع های کودک خارج می شود. وقتی بچه شیر خوردن را شروع می کند، مدفوعش از سیاه به سبز و به زرد تغییر رنگ می دهد.

 

 

رفرنس مطالب (برگرفته از raisigchildren)

Australian Government Department of Health (2019). Clinical practice guidelines: Pregnancy care. Canberra: Australian Government Department of Health.

Curtis, G.B., & Schuler, J. (2011). Your pregnancy week by week. Boston, MA: Da Capo Lifelong Books.

Gabbe, S.G., Niebyl, J.R., Galan, H.L., Jauniaux, E.R., Landon, M.B., Simpson, J.L., & Driscoll, D.A. (2012). Obstetrics: Normal and problem pregnancies. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders.

Hughes, K. (2009). Pregnancy and childbirth: A Cochrane pocketbook. British Journal of Midwifery17(8), 542-542. doi: 10.12968/bjom.2009.17.8.43652.

Murdoch Children’s Research Institute (MCRI) (2016). Your choice – Prenatal screening tests in pregnancy. Melbourne: MCRI.

مدیر سایت دلبندک
ارسال دیدگاه