هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری

شما در هفته یازدهم بارداری

در این نقطه از بارداری، بسیاری از زنان در می یابند که بی حالی های صبحگاهی در حال برطرف شدن هستند.
ممکن است در قسمت پاها احساس گرفتگی کنید. این امر رایج است. حتما که با خوردن غذاهای حاوی کلسیم، مثل شیر، ماست و پنیر به بدنتان کلسیم برسانید و همچنان فعال بمانید. اگر به رژیم خاصی نیاز دارید، فکر خوبیست که به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.

اسکن دوازده هفتگی

 شما می توانید این سونوگرافی را برای برسی رشد کودکتان، بین هفته 11 تا 13 بارداریتان انجام دهید. همچنین این اسکن ممکن است نشان دهد که در شکم بیش از یک بچه دارید. اولین دیدار با بچه تان می تواند خیلی مهیج باشد. اما این اسکن سونوگرافی همچنین بخشی از یک فرایند غربالگری است تا خطر ابتلای کودکتان به شرایطی چون سندروم دان را بررسی کند.
فکر خوبیست که درباره احساسات خود فکر کنید. چنانچه نابهنجاری دیده شد با همسر و پزشک متخصصتان صحبت کنید.

پدرها-هنوز جدی نگرفته اند؟

برخی مردان هنوز نمی توانند درک کنند که بارداری، واقعی است. تا قبل از دیدن اولین سونوگرافی، آنها ممکن است به سختی باور کنند که واقعا در شکم زن یک بچه وجود دارد. اغلب به محض این که صدای ضربان قلب بچه را می شوند یا می بینند که شکم همسرشان بزرگ و بزرگتر می شود، برایشان بارداری واقعی می گردد.

ستاره قبل از انجامش آزمایش ها یا اسکن دوران بارداری، باید دستور دکتر را داشته باشید اگر نمیدانید چرا به آزمایش، دارو یا درمان نیاز دارید، هیچ اشکالی ندار که اطلاعات بیشتری بخواهید. از پزشک یا مامای خود بپرسید که این آزمایش برای چیست؟ چرا لازم است و اگر بخواهید آن را انجام ندهید چه پیامدی متوجه شما می شود؟

بچه شما در هفته یازدهم بارداری

بچه شما برای یک جهش رشدی آماده است:
طولش ار سر تا ته، 4.5 سانتیمتر است و وزنش 10 گرم
قلب کاملا شکل گرفته و پمپاژ می کند
انگشتان دارند ناخن درمی آورند
مغز و سیستم عصبی تقریبا رشدشان تمام شده
اعصاب و ماهیچه ها با هم شروع به کار کرده اند. این یعنی اینکه بچه شما حرکات کوچک و تندش را شروع خواهد کرد. البته هنوز خیلی زود است که احساسش کنید.

 

 

 

رفرنس مطالب (برگرفته از raisingchildren)

ustralian Government Department of Health (2019). Clinical practice guidelines: Pregnancy care. Canberra: Australian Government Department of Health.

Curtis, G.B., & Schuler, J. (2011). Your pregnancy week by week. Boston, MA: Da Capo Lifelong Books.

Gabbe, S.G., Niebyl, J.R., Galan, H.L., Jauniaux, E.R., Landon, M.B., Simpson, J.L., & Driscoll, D.A. (2012). Obstetrics: Normal and problem pregnancies. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders.

Hughes, K. (2009). Pregnancy and childbirth: A Cochrane pocketbook. British Journal of Midwifery, 17(8), 542-542.

Murdoch Children’s Research Institute (MCRI) (2016). Your choice – Prenatal screening tests in pregnancy. Melbourne: MCRI.

Royal Australian and New Zealand College of Obstetricians and Gynaecologists (RANZCOG) (2016). Antenatal care during pregnancy [pamphlet]. Melbourne: RANZCOG Publications.

 

مدیر سایت دلبندک
ارسال دیدگاه